Jak zostać dietetykiem i czy warto?

Dietetyka to coraz bardziej popularna dziedzina. Osoba pracująca w takim zawodzie zajmuje się nie tylko układaniem planów diety dla poszczególnych pacjentów, ale przede wszystkim ocenia sposób odżywiania się danej osoby i dostosowuje plan żywieniowy do jej stanu zdrowia czy też trybu życia. Dietetyk jest więc osobą coraz częściej poszukiwaną i przyjmującą coraz szersze grono pacjentów pragnących prowadzić zdrowy tryb życia. Jak jednak zostać dietetykiem?  Jaką szkołę skończyć, by być cenionym specjalistą?

Dietetyka w Warszawie – wybierz studia dla siebie

Zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia, aby wykonywać zawód dietetyka, trzeba ukończyć studia wyższe – licencjackie lub magisterskie. Studia na kierunku dietetyka w Warszawie mają rozbudowany program kształcenia, dzięki czemu dobrze przygotowują przyszłych specjalistów z dziedziny żywienia. Program studiów dietetycznych obejmuje między innymi: anatomię i fizjologię człowieka, biochemię żywności, psychologię żywienia, interakcje leków z żywieniem czy dietoterapię. Kandydaci mogą też wybrać jedną ze specjalizacji, taką jak: dietetyk kliniczny, sportowy czy psychodietetyk skupiający się przede wszystkim na zaburzeniach odżywiania. Jeśli zastanawiasz się, jak zostać dietetykiem, a nie chcesz kończyć studiów, możesz odbyć specjalny kurs lub znaleźć szkołę policealną kształcącą w tym kierunku. Osoby bez ukończonych studiów w zakresie dietetyki będą miały jednak ograniczone możliwości zdobycia zatrudnienia.

Czy warto zostać dietetykiem?

Warto podkreślić, że dietetyk to przede wszystkim zawód z przyszłością. Z zaburzeniami żywienia, nadwagą czy nieumiejętnością dopasowania planu żywienia do swoich potrzeb zmaga się coraz więcej osób. Z pewnością studia dietetyczne powinny ukończyć osoby zainteresowane tematyką wpływu żywienia na zdrowie człowieka, chcące pomagać innym kształtować zdrowe nawyki. Specjalista z dziedziny żywienia jest więc często poszukiwany. Dietetyk może pracować zarówno w zakładach publicznych, jak i gabinetach prywatnych. Specjaliści, którzy wyrobią sobie renomę, mogą liczyć na bardzo satysfakcjonujące zarobki.

Ułatwienie dostępu