Administracja studia I stopnia

Kierunek studiów Administracja to kierunek, który przygotowuje studentów do pracy w szeroko pojętym sektorze publicznym oraz w organizacjach prywatnych, które współpracują z administracją rządową, samorządową czy innymi instytucjami publicznymi. Program studiów obejmuje szeroką wiedzę z zakresu prawa, zarządzania, finansów publicznych, a także teorii i praktyki administracji państwowej oraz samorządowej.

Filarem kształcenia na kierunku Administracja są moduły podstawowy i kierunkowy składające się na jego szkielet, zapewniające każdemu studentowi taką samą wiedzę specjalistyczną oraz kompetencje umożliwiające mu zdobycie wiedzy i umiejętności pozwalających w sprawny sposób funkcjonować na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy – nie tylko w perspektywie bieżącej, ale też kolejnych lat.

Kierunek Administracja

Studia I stopnia na Uczelni Społeczno-Medycznej to praktyczny profil studiów, modułowy program nauczania, studia trwają sześć semestrów. Studenci mają możliwości wyboru w zakresie trybu nauki – formy studiów oraz studiowanej specjalności.
Kształcenie na studiach w Warszawie realizowane jest w jednym z dwóch trybów nauki (forma studiów):

  • trzyletnich stacjonarnych studiach licencjackich
  • trzyletnich niestacjonarnych studiach licencjackie

Niezależnie od trybu nauki studenci osiągają takie same efekty kształcenia, realizują taki sam program merytoryczny, dokonują wyboru spośród takich samych specjalności, realizują trzymiesięczne praktyki zawodowe, a studia kończą przygotowaniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.

Administracja – studia I stopnia

Kształcenie na kierunku „administracja” odbywa się w systemie studiów I stopnia:

Uzyskiwany Tytuł………………………………………………………………………..  Licencjat
 
Typ studiów………………………………………………………  stacjonarne i niestacjonarne
 
Czas trwania studiów…………………………………………………..  3 lata (6 semestrów)
 
Efekty uczenia się…………………………………………………………………………….  zobacz
 
Program studiów……………………………………………………………………………..  zobacz
 

Student kończący studia na Uczelni Społeczno-Medycznej w Warszawie uzyskuje dyplom licencjata administracji w jednej z następujących specjalności:

Administracja publiczna

Absolwenci posiadają wiedzę i umiejętności z zakresu prawa administracyjnego, procedur administracyjnych, zarządzania zasobami ludzkimi, budżetowaniem, planowaniem i monitorowaniem działań administracyjnych. Tacy specjaliści będą odpowiedzialni za koordynację procesów administracyjnych, tworzenie i wdrażanie przepisów oraz zarządzanie zasobami administracji;

Przykładowe zajęcia to: Administracja publiczna w systemie bezpieczeństwa państwa, Rachunkowość w administracji, Audyt i kontrola w administracji publicznej czy Zarządzanie informacją publiczną

Administracja w biznesie

Studia na kierunku Administracja – w szczególności ścieżka specjalizacyjna administracja w biznesie, mogą dostarczyć wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i zarządzania własnym przedsiębiorstwem. Absolwenci mogą zdecydować się na otwarcie własnej firmy konsultingowej, agencji doradczej lub innej działalności związanej z zarządzaniem i administracją. Co ważne studia na kierunku Administracja w USM zapewnią absolwentom również dodatkowe umiejętności i praktyczne doświadczenie przydatne w znalezieniu pracy takie jak np. umiejętność pracy w zespole (rozwijana na wielu zajęciach o charakterze warsztatowym), zdolności negocjacyjne, znajomość języków obcych oraz umiejętność korzystania z narzędzi i technologii stosowanych w biznesie.

Przykładowe zajęcia to: Handel i rynek, Rekrutacja i selekcja pracowników, Zarządzanie projektami czy Finanse przedsiębiorstw.

Absolwenci kierunku Administracja będą mogli znaleźć zatrudnienie w różnorodnych branżach i firmach, które wymagają profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi, administracyjnymi oraz operacyjnymi. Przykładowo można wskazać tutaj:

● administrację publiczną: urzędy administracji rządowej, samorządowej, placówki oświatowe, instytucje kulturalne, służba zdrowia, administracja sądowa;
● finanse i bankowość: banki, instytucje finansowe, biura rachunkowe, firmy doradcze ds. finansowych;
● usługi biznesowe: firmy outsourcingowe, biura rachunkowe, firmy doradcze, agencje pracy tymczasowej;
● przemysł: firmy produkcyjne, zakłady przemysłowe, firmy logistyczne;
● handel i dystrybucja: sklepy detaliczne, sieci handlowe, firmy zajmujące się dystrybucją i logistyką;
● technologie informatyczne: firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania, firmy informatyczne, centra obsługi klienta;
● edukacja: uczelnie wyższe, placówki oświatowe, centra szkoleniowe, firmy edukacyjne;
● kultura i rozrywka: teatry, muzea, galerie sztuki, agencje eventowe, firmy zajmujące się organizacją imprez;
● opieka zdrowotna: szpitale, kliniki prywatne, przychodnie, firmy farmaceutyczne;
● turystyka i hotelarstwo: hotele, biura podróży, agencje turystyczne, ośrodki wypoczynkowe.

Koncpecja kształcenia

Koncepcja kształcenia na kierunku Administracja jest zgodna z Misją, Wizją i Strategią rozwoju Uczelni. Strategia Uczelni Społeczno-Medycznej na lata 2021 – 2026 bezpośrednio odnosi się do Misji: „Misją USM jest dążenie do ustawicznego podnoszenia poziomu wykształcenia w polskim społeczeństwie poprzez upowszechnianie wiedzy, kształcenie umiejętności jej praktycznego wykorzystania w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu społeczno-gospodarczym oraz wykuwanie cech i kompetencji przedsiębiorczych wszystkich studentów korzystających z jej oferty edukacyjnej” oraz Wizji: „W perspektywie najbliższych lat Uczelnia dąży do zwiększenia swojego potencjału dydaktycznego i naukowego oraz aspiruje do roli wiodącej uczelni niepublicznej w województwie (…) otwierając się na nowe kierunki kształcenia zgodnie z oczekiwaniami lokalnego rynku pracy”. Misja i Wizja Uczelni Społeczno-Medycznej wskazują na wartości i zasady, które przyświecają kształceniu i projektowaniu programów studiów. Podkreślić należy zgodność koncepcji kształcenia z pismem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 2016r. do Rektorów Szkół Wyższych dot. Polityki Nowej Szansy, które sugeruje uczelniom szczególne zwrócenie uwagi na przekazywanie studentom wiedzy w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, w tym także sposobów działania w sytuacji zagrożenia przedsiębiorstw oraz zarządzania zmianą, a więc rozwijanie u studentów kompetencji przedsiębiorczych, budowanie wśród studentów wszystkich kierunków studiów pro-przedsiębiorczej postawy (na kierunku Administracja będzie to realizowana np. w ramach zajęć Zarządzanie karierą w biznesie, czy Prawne formy prowadzenia działalności gospodarczej).

Ułatwienie dostępu