W dniach 21 grudnia - 6 stycznia dziekanat USM jest nieczynny
Kierunek Zarządzanie – studia pierwszego stopnia, obejmuje zagadnienia z dziedziny nauk społecznych, a związany jest w pełni z dyscypliną nauk o zarządzaniu i jakości.
Obecnie jedną z najszybciej rozwijających w stolicy ścieżek kariery jest ta związana z obszarem HR – stanowi ona wiodącą ścieżkę rozwoju kompetencji studenta. Z analizy Job Market Insight i agencji zatrudnienia Adecco Group wynika, iż w październiku 2021 opublikowano w Polsce ponad 10 tys. ofert pracy dla specjalistów i menedżerów HR. Dynamiczny rozwój polskiej gospodarki, który najprawdopodobniej będzie utrzymywał się w kolejnych latach powoduje, że obecnie obserwowany wysyp ofert pracy dla rekruterów będzie stałym zjawiskiem. A trend ten może ulec jeszcze wzmocnieniu ze względu na dopływ na polski rynek pracy dużej liczby pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej – przede wszystkim Ukrainy. Potwierdzają to badania zrealizowane przez Pracuj Ventures wskazujące, iż 71% dyrektorów i ekspertów HR ocenia, iż w perspektywie roku 2030 jednych z ich priorytetów będzie pozyskanie poszukiwanych przez firmę pracowników we właściwym czasie. Jednym z głównych beneficjentów tego boomu będzie właśnie Warszawa.
Wśród najbardziej pożądanych rekruterów będą osoby specjalizujące się w branży IT. Jednak równie poszukiwani będą rekruterzy z takich obszarów, jak: e-commerce, logistyka, konsulting oraz SSC/BPO. Cenni będą także tzw. rekruterzy generaliści, którzy profesjonalnie przeprowadzą kandydata przez wszystkie etapy rekrutacji; zbudują relacje z kandydatami, zaprezentują w dobrym świetle potencjalnego pracodawcę i wyzwania oraz przedstawią odpowiednią ofertę pracy, którą wcześniej sami pomogą stworzyć. Jak jednocześnie wskazują specjaliści rynku pracy ze względu na coraz bardziej międzynarodowy jej charakter w roku 2030 wielu z dzisiejszych absolwentów pracować będzie w międzynarodowych zespołach realizujących wspólnie konkretne projekty.
Celem kształcenia na kierunku Zarządzanie jest przekazanie w sposób linearny ugruntowanej wiedzy z zakresu (dyscypliny) zarządzania, dzięki której absolwenci będą mogli budować swoje dalsze ścieżki rozwoju zawodowego. Kolejnym celem jest praktyczne zastosowanie wiedzy poprzez doświadczanie, aktywny udział w zajęciach, projektach, pracach o charakterze praktycznych, analizach case study, które pozwolą wykorzystać fundament wiedzowy do rozwiązywania codziennych, złożonych problemów z zakresu dyscypliny nie tylko podczas zajęć ale również podczas praktyk zawodowych.
Kształcenie na kierunku „zarządzanie” odbywa się w systemie studiów I stopnia:
Warszawa, w której swoją działalność edukacyjną realizuje USM, to nie tylko polityczna ale też gospodarcza i biznesowa stolica Polski. To tutaj i w okolicznych miejscowościach koncentruje się działalność dużej części polskiego biznesu. W Warszawie lokują się również centrale największych działających w Polsce firm – zarówno tych z kapitałem polskim, jak i oddziałów globalnych korporacji. W efekcie Warszawa i okolice są miejscem, w którym występuje szczególne zapotrzebowanie na absolwentów takiego kierunku jakim jest zarządzanie. Warszawa od lat pracuje na to, aby być centrum finansowym Europy Środkowo-Wschodniej. W efekcie ma ogromny potencjał, by na stałe zagościć w ścisłej czołówce kluczowych miast dla europejskiego biznesu. Już teraz jest liderem w regionie, m.in. dzięki dużej dostępności wysokiej jakości powierzchni biurowych, niskim kosztom zakwaterowania pracowników i wysokiej jakości życia.
Prowadzone przez różne uczelnie w Warszawie studia na kierunku zarządzanie zapewniają swoim absolwentom szerokie perspektywy zawodowego rozwoju po zakończeniu kształcenia. Jego absolwenci dysponują bowiem wszechstronnymi kwalifikacjami, które mogą pozwolić na pracę w niemal każdym przedsiębiorstwie czy firmie o skrajnie różnych profilach działalności. Dziś bowiem w niemal każdym sektorze potrzebni są specjalności, którzy będą wiedzieli, jak świadomie zarządzać firmą, zarówno w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym, urzędach i instytucjach samorządowych i rządowych, administracji, czy agencjach marketingowych i reklamowych. Zdobycze nauk o zarządzaniu mogą być wykorzystywane również przez te osoby, które chciałyby poważnie pomyśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej. Wszechstronna wiedza ekonomiczna i prawnicza może przydać się niejednokrotnie podczas pełnienia codziennych obowiązków zawodowych.
Na kierunku Zarządzanie dąży się do aktywizacji zawodowej studentów już od najwcześniejszych semestrów. Odbywa się to poprzez organizację zajęć, pozwalającą na kształtowanie postawy przedsiębiorczej i wykształcenie umiejętności typowych dla wskazanych obszarów wiedzy, a w efekcie wykonywanie zróżnicowanych zadań zawodowych oraz aktywne uczestniczenie w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym. Dodatkowo pracuje się nad umiejętnościami skutecznego wykorzystania narzędzi stosowanych w praktyce gospodarczej. Praktyczność rozumiana jest jako umiejętność nawiązania dialogu między wiedzą wyniesioną ze studiów, a umiejętnością osadzenia jej w praktyce biznesowej. Ważną kwestią jest turbulentność i dynamizm otoczenia rynkowego, które wymuszają z jednej strony elastyczne dostosowywanie się do zmian, z drugiej ciągłą ciekawość, zaspokajaną poprzez ukształtowanie postawy ciągłego odkrywania siebie i pełnego wykorzystywania własnego potencjału.
Przygotowanie absolwentów, którzy pragną stale rozwijać swoje kompetencje, są otwarci na zmiany, analizują i wykorzystują dostępne informacje, potrafią odczytywać i analizować dane, tworzyć powiązania, dostrzegać wzorce, szybko reagować i adaptować się do nowych warunków. Absolwenci nowego kierunku powinni sprostać sytuacjom bardzo złożonym, zdecentralizowanym i globalnym, często zachodzącym w sposób trudny do przewidzenia. Będą potrafili odnaleźć się w świecie, w którym najważniejsze są elastyczność i umiejętność dopasowania się do niespodziewanych sytuacji.
Absolwenci studiów na kierunku Zarządzanie będą posiadali wiedzę i umiejętności z zakresu:
w tym w szczególności:
a także z perspektywy informatycznej:
Dzięki uzyskanej wiedzy, umiejętnościom praktycznym oraz kompetencjom społecznym absolwent będzie przygotowany do podjęcia pracy i rozwijania kariery m.in. na stanowiskach menedżerskich różnego szczebla – w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, zarządzania relacjami z klientem i pozyskiwania klientów, zarządzania wartością firmy, zarządzania finansami, zarządzania projektami, zarządzania kapitałem niematerialnym, zarządzania jakością, zarządzania ryzykiem, zarządzania stresem, emocjami, problemami i konfliktami lub zarządzania czasem, wiedzą i kulturą. Będzie przygotowany do kierowania zespołami ludzkimi na różnych szczeblach, realizując projekty z zakresu zarządzania oraz konsultingu,
a także w:
Absolwent będzie predysponowany do dalszego uzupełniania wiedzy teoretycznej na studiach II stopnia na kierunkach: Ekonomia, Zarządzanie, czy Psychologia. Będzie mógł skorzystać również z szerokiej oferty studiów podyplomowych związanych z różnymi obszarami zarządzania w organizacji.
Po ukończeniu studiów na kierunku Zarządzanie absolwent zostanie przygotowany do pełnienia różnorakich funkcji zarządczych. Będzie mógł być oddelegowany do pełnienia odpowiednich ról i realizacji zróżnicowanych zadań w organizacjach różnego typu, ale i do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.