W dniach 21 grudnia - 6 stycznia dziekanat USM jest nieczynny
Pedagogika to zespół nauk o wychowaniu, istocie, celach, treściach, metodach, środkach i formach organizacji procesów wychowawczych. Pedagogika jako nauka o edukacji (wychowaniu i kształceniu), należy do nauk społecznych i zajmuje się rozwojem i zmianami mechanizmów wychowania oraz kształcenia na przestrzeni całego życia człowieka.
Studia pedagogiczne to studia zaskakujące i ciekawe. Źródłem wiedzy o edukacji jest nie jedna, ale wiele dziedzin naukowych. Jest to pierwsze i najpoważniejsze zaskoczenie kandydatów na Pedagogikę.
Wychowanie młodych pokoleń to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego przyszły pedagog zapoznaje się z niuansami systemu edukacji, metodyką nauczania dzieci, młodzieży, dorosłych, a także osób starszych i ludzi w wieku podeszłym. Studia pedagogiczne mają charakter praktyczny, niezbędna jest więc realizacja praktyk zawodowych na terenie placówek edukacyjnych. Tym samym, praktyki szkolne stają się jednym z ważniejszych testów przydatności kandydatów do zawodu.
Pedagog, który może uczyć także przedmiotów szkolnych (w zależności od ukończonej specjalności), na różnym poziomie zaawansowania, prowadzić różnego typu zajęcia ma duże szanse na rynku pracy (np. pedagog przedszkolny i wczesnoszkolny). Pedagog w zależności od ukończonej specjalności może również prowadzić praktykę terapeutyczną, zająć się resocjalizacją, doradztwem zawodowym, mediami, nowymi technologiami, zarządzaniem oświatą, pracą w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i socjalnych oraz wieloma innymi zagadnieniami.
Pedagogika to nauka o procesach edukacyjnych i wychowawczych. Ma swoje źródła w filozofii, socjologii, psychologii i w wielu dziedzinach humanistycznych. Być może dlatego do dziś trwają spory czy pedagogika jest nauką społeczną, czy humanistyczną. Jedno jest pewne – student pedagogiki musi być otwarty na różne rodzaje i formy wiedzy.
Studia I stopnia na Uczelni Społeczno-Medycznej to praktyczny profil studiów, modułowy program nauczania, studia trwają sześć semestrów. Studenci mają możliwości wyboru w zakresie trybu nauki – formy studiów oraz studiowanej specjalności.
Kształcenie na studiach pedagogicznych w Warszawie realizowane jest w jednym z dwóch trybów nauki (forma studiów):
Niezależnie od trybu nauki studenci osiągają takie same efekty kształcenia, realizują taki sam program merytoryczny, dokonują wyboru spośród takich samych specjalności, realizują trzymiesięczne praktyki zawodowe, a studia kończą przygotowaniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.
Studia pedagogiczne pierwszego stopnia mają charakter kwalifikacyjny, co wiąże się z obligatoryjnym wyborem ścieżki specjalizacyjnej wynikającej z zainteresowań studenta i jego planów zawodowych.
Kształcenie na kierunku „pedagogika” odbywa się w systemie studiów I stopnia:
Niezależnie od formy studiów kształcenie na kierunku nastawione jest na kształtowanie praktycznych umiejętności i kompetencji, niezbędnych w pracy pedagogicznej. Ponad połowa godzin zajęć dydaktycznych przewidzianych w programie studiów ma charakter warsztatowy i ćwiczeniowy, a praktyki zawodowe związane ze studiowaną specjalnością trwają trzy miesiące.
Stacjonarne i niestacjonarne (3 lata, 6 semestrów) studia pedagogiczne w Warszawie są też bazą do dalszej edukacji na innych kierunkach. Takie umiejętności bywają bowiem niezbędne m.in. dla osób zarządzających placówkami edukacyjnymi. Absolwent tego kierunku jest więc przygotowany do poszerzania własnej wiedzy w odrębnych dziedzinach kształcenia. Multidyscyplinarny charakter edukacji oraz duży nacisk położony na praktyczną stronę nauczania będą przewagą w CV, przekładając się na konkurencyjność na rynku pracy. Taka osoba jest bowiem postrzegana jako otwarta na różne wyzwania i oczekiwania ze strony firmy lub instytucji. Pedagogika w Warszawie na Uczelni Społeczno-Medycznej to przyszłościowy kierunek zapewniający dużą elastyczność oraz otwartość na zmieniające się wymogi i specyfikę rynku pracy. Absolwenci pedagogiki z tytułem licencjata pedagogiki mogą związać swoją przyszłość m.in. z edukacją, resocjalizacją, działaniami opiekuńczymi czy też środowiskowymi.
Słowo “pedagogika” pochodzi z języka greckiego i oznacza dosłownie “prowadzący dziecko”. Studia pedagogiczne to kierunek pozwalający zajmować się szeroko rozumianą nauką o wychowaniu, a więc:
Mówiąc krótko, pedagogika to zespół nauk o wychowaniu. Dostarcza wiedzy niezbędnej w szeroko rozumianej działalności wychowawczej. Na studia na kierunku pedagogika mogą więc zdecydować się kandydaci chcący pracować z przedszkolakami, licealistami, dorosłymi czy osobami z niepełnosprawnością (na przykład niemymi czy niewidomymi). Przyszły pedagog ma więc szeroki wybór. Studia na kierunku pedagogika w Warszawie obejmują również inne specjalizacje. Kandydaci chcący pracować w placówkach resocjalizacyjnych czy jako doradcy zawodowi również powinni zainteresować się naszym wydziałem.
Po studiach pedagogicznych możesz więc (w zależności od wybranej specjalizacji) pracować w:
Pedagog ma więc wiele miejsc, w których może pracować i wykorzystać swoje umiejętności. Ponad połowa zajęć skupiona jest na praktyce!
Studia pedagogiczne są po to, aby nauczyć Cię wielu przydatnych umiejętności:
Możesz więc zrobić wiele dobrego dla siebie oraz innych. Świadomie przekazywać wiedzę, odkrywać talenty i wspierać na drodze rozwoju zawodowego.
Przyszły pedagog może wybrać spośród dwóch trybów studiowania:
Można wybrać:
Zapraszamy!
Pedagogika to studia, które dają wiele możliwości. Ukończenie studiów pedagogicznych upoważnia do pracy w wielu branżach. Oprócz pracy w szkole pedagodzy znajdą posadę w zakładach karnych, placówkach medycznych czy sądach. Pedagogika w Warszawie to kierunek ciekawy, rozwijający na wielu płaszczyznach.
Pedagogika to kierunek o charakterze praktycznym, więc do ich ukończenia konieczne jest odbycie praktyk zawodowych w dowolnie wybranej placówce edukacyjnej. Ponad połowa godzin zajęć w programie nauczania studiów ma charakter warsztatowy. Podczas studiów pedagogicznych na Uczelni Społeczno-Medycznej w Warszawie stawiamy nacisk na praktyczne wykorzystanie wiedzy.
Oczywiście. Do wyboru mają Państwo studia pierwszego stopnia w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym, w zależności od Państwa potrzeb.
Do Państwa dyspozycji przygotowaliśmy trzy specjalności: pedagogika resocjalizacyjna, logopedia oraz pedagog szkolny z terapią pedagogiczną.